Βραβεία ΙΡΙΣ: οι υποψηφιότητες της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Του Γιάννη Τοτονίδη

Τα Βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου  (ΕΑΚ), γνωστά ως ΙΡΙΣ, είναι βραβεία που απονέμονται κάθε χρόνο από την Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου στις καλύτερες κινηματογραφικές ταινίες της χρονιάς του ελληνικού κινηματογράφου. Αντικατέστησαν τα παλαιότερα και καταργηθέντα Κρατικά Κινηματογραφικά Βραβεία Ποιότητας (αναφερόμενα και ως Κρατικά Βραβεία Ελληνικού Κινηματογράφου). Η Ακαδημία προτείνει κάθε χρόνο την ταινία που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στα Βραβεία της Αμερικανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου. Η πρώτη τελετή απονομής των βραβείων πραγματοποιήθηκε στις 3 Μαΐου 2010 στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.

Το αγαλματίδιο βράβευσης που απονέμεται από την Ακαδημία στις τελετές από το 2015 και έπειτα, φιλοτέχνησε ο Σταύρος Τακτικός και η Ευαγγελία Μούρτζη, στα πλαίσια διαγωνισμού για τον επανασχεδιασμό του που διεξήχθη μεταξύ των φοιτητών της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, στα τέλη του 2014.

Στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 20 Μαρτίου στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση, ο Πρόεδρος της ΕΑΚ, Βασίλης Κατσούφης και ο Αντιπρόεδρος, Γιώργος Φρέντζος, ευχαρίστησαν τη Στέγη για τη φιλοξενία και την αμέριστη υποστήριξη, ανακοινώνοντας τις υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις 2018.

Η Τελετή Απονομής των Βραβείων θα γίνει στις 23 Απριλίου, την οποία επιμελούνται και θα παρουσιάσουν δύο ιδιαίτερα ταλαντούχα και αγαπητά μέλη της Ακαδημίας, ο Μάκης Παπαδημητρίου και ο Γιώργος Πυρπασόπουλος. Επίσης, θα υπάρχει έντονο άρωμα Όσκαρ, αφού επίτιμος φετινός προσκεκλημένος είναι ο Ελληνικής καταγωγής πολυβραβευμένος συνθέτης Alexandre Desplat, ο οποίος βραβεύτηκε πρόσφατα από την Αμερικανική Ακαδημία για τη μουσική της ταινίας «The Shape of Water». Τέλος, πρωταγωνιστές της βραδιάς θα είναι, όπως πάντα, οι Έλληνες κινηματογραφιστές.

 

Στη διαδικασία των Βραβείων Ίρις φέτος, συμμετείχαν 22 μεγάλου μήκους ταινίες μυθοπλασίας, 13 ταινίες τεκμηρίωσης (ντοκιμαντέρ) και 32 ταινίες μικρού μήκους. Οι υποψηφιότητες που περνούν στην τελική φάση της διαδικασίας, όπως ανακοινώθηκαν από τη συμβολαιογράφο Ουρανία Μικρού, είναι:

Διαβάστε   Βραβεία ΙΡΙΣ 2018: Κριτική των ταινιών μικρού μήκους "Κατάψυξη" και "Καληνύχτα"

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία «Άκτιστο φως», ο Ευθύμης Kosemund Σανίδης
  2. Για την ταινία «Καουμπόης», ο Γιάννης Χαριτίδης
  3. Για την ταινία «Κατάψυξη», ο Δημήτρης Νάκος
  4. Για την ταινία «Το φράγμα», ο Γιώργος Τελτζίδης
  5. Για την ταινία «Copa Loca», ο Χρήστος Μασσαλάς

Βραβείο Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία «Η μεγάλη ουτοπία», οι Γιώργος Κυριάκος και Φώτος Λαμπρινός
  2. Για την ταινία «Ο μεγάλος περίπατος της Άλκης», οι Στέλλα Θεοδωράκη, Θάνος Αναστόπουλος, Πέτρος Σεβαστίκογλου, και Μαργαρίτα Μαντά
  3. Για την ταινία «Dolphin man», οι Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, και Λευτέρης Χαρίτος

Βραβείο Ειδικών Εφφέ

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», οι Valentin Serafimov, Valentin Valov, Γιώργος Αλαχούζος, Ρούλης Αλαχούζος
  2. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Αντώνης Κοτζιάς
  3. Για την ταινία «Do it yourself», οι Στάθης Ναυπλιώτης, Αλέξης Μηταδόπουλος, Χάρις Καρακουλίδη, Ανδρέας Χέλμης, Θέμης Κατάκαλος

Βραβείο Μακιγιάζ

Υποψήφιοι :

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», οι Valentin Valov, Petya Simeonova
  2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», ο Γιάννης Παμούκης
  3. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», η Εύη Ζαφειροπούλου

Βραβείο Ήχου

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», οι Boris Trayanov, Περσεφόνη Μήλιου, Anne Le Campion
  2. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», οι Στέφανος Ευθυμίου, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος, Άρης Λουζιώτης
  3. Για την ταινία «Do it yourself», οι Ορέστης Καμπερίδης, Κώστας Βαρυμποπιώτης, και Βάλια Τσέρου

Βραβείο Ενδυματολογίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Μάρλι Αλιφέρη
  2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Δέσποινα Χειμώνα
  3. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», η Γιούλα Ζωιοπούλου

Βραβείο Σκηνογραφίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Πηνελόπη Βαλτή
  2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», ο Γιώργος Γεωργίου
  3. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Σπύρος Λάσκαρης
Διαβάστε   Cannes 2018: Γράμμα στον Ζαν Λυκ Γκοντάρ (που δεν πήρε ποτέ του τον Χρυσό Φοίνικα...)

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Υποψήφιοι (πέντε (5) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας *):

  1. Για την ταινία «Αγκάθι», οι Σόφι Μπιρκ, Άσμπγιορν Ντερντάου
  2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», ο Νίκος Κυπουργός
  3. Για την ταινία «Τζαμάικα», ο Θέμης Καραμουρατίδης
  4. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», The Boy (Αλέξανδρος Βούλγαρης)
  5. Για την ταινία «Happy Birthday», ο Κωνσταντής Παπακωνσταντίνου

Βραβείο Μοντάζ

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία « ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Δώρα Μασκλαβάνου
  2. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Τάκης Γιαννόπουλος
  3. Για την ταινία «Do it yourself», ο Λάμπης Χαραλαμπίδης

Βραβείο Φωτογραφίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», ο Διονύσης Ευθυμιόπουλος
  2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», ο Claudio Bolivar
  3. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Σίμος Σαρκετζής

Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες:

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Υβόννη Μαλτέζου
  2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Λυδία Φωτοπούλου
  3. Για την ταινία «USSAK», η Θεοδώρα Τζήμου

Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», ο Θανάσης Παπαγεωργίου
  2. Για την ταινία «Τζαμάικα», ο Φάνης Μουρατίδης
  3. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Hennicke Andre

Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας *):

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Valery Tscheplanowa
  2. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Κάτια Γκουλιώνη
  3. Για την ταινία «Happy Birthday», η Νεφέλη Κουρή
  4. Για την ταινία «USSAK», η Κάτια Γέρου

Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», ο Victor Khomut
  2. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», ο Αντρέας Κωνσταντίνου
  3. Για την ταινία «Happy Birthday», ο Δημήτρης Ήμελλος

Βραβείο Σεναρίου

Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας *):

  1. Για την ταινία «Γυναίκες που περάσατε από δω», ο Σταύρος Τσιώλης
  2. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Ελίνα Ψύκου
  3. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Δώρα Μασκλαβάνου
  4. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», η Ιωάννα Καρυστιάνη
Διαβάστε   Βραβείο EMMY για το Kara Sevda!

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία «Αγκάθι», ο Γαβριήλ Τζάφκας
  2. Για την ταινία «Do it yourself», ο Δημήτρης Τσιλιφώνης
  3. Για την ταινία «Dolphin man», ο Λευτέρης Χαρίτος

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία «Γυναίκες που περάσατε από δω», ο Σταύρος Τσιώλης
  2. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», η Ελίνα Ψύκου
  3. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», η Δώρα Μασκλαβάνου

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία «Γυναίκες που περάσατε από δω», οι Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Ράνια Ψημένου, Κώστας Κεφάλας
  2. Για την ταινία «Ο γιος της Σοφίας», οι Γιώργος Καρναβάς, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Ελίνα Ψύκου
  3. Για την ταινία «ΠΟΛΥΞΕΝΗ», οι Φένια Κοσοβίτσα, Δώρα Μασκλαβάνου
  4. Για την ταινία «Το τελευταίο σημείωμα», οι Γιάννης Ιακωβίδης
  5. Για την ταινία «Lines», ο Βασίλης Μαζωμένος

Τις επόμενες μέρες θα γίνει παρουσίαση κάποιων ταινιών που -κατά τη γνώμη μας- ξεχωρίσαμε.

Καλή επιτυχία στους Έλληνες δημιουργούς.