Το 33ο Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου θα πραγματοποιηθεί φέτος διαδικτυακά από την Τετάρτη 25 Νοεμβρίου έως και την Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου. Φέτος η πρόσβαση σε όλες τις προβολές θα είναι δωρεάν, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στο σινεφίλ κοινό όλης της Ελλάδας και όχι μόνο της Αθήνας, να παρακολουθήσει τις ταινίες της διοργάνωσης.‘Ολες οι ταινίες της φετινής διοργάνωσης θα είναι διαθέσιμες στο κοινό για 24 ώρες, από τις 10.00 π.μ. της επίσημης μέρας προγραμματισμού τους, μέχρι και τις 10.00 π.μ. της επόμενης, οπότε και θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η θέασή τους.
ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Το Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα του Πανοράματος Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου αποτελείται από επιλεγμένες νέες ευρωπαϊκές ταινίες που αναδείχθηκαν σε διάφορα διεθνή φεστιβάλ, και ελληνικές ταινίες που δεν έχουν εξασφαλίσει ακόμη διανομή στην Ελλάδα.
Φέτος διαγωνίζονται οι ταινίες:
“Digger” / Τζώρτζης Γρηγοράκης
“Dolce fine giornata” (“Słodki koniec dnia”) / Jacek Borcuch
“Listen” / Ana Rocha de Sousa
“The Last Ones” (“Viimeiset”) / Veiko Õunpuu
“Yellow Cat” (“Sary mysyq”) / Adilkhan Yerzhanov
“Ανάμεσα Στη Ζωή Και Το Θάνατο” (“Sepelenmis Ölümler Arasinda” /
“In Between Dying”) / Hilal Baydarov
“Η Iδιοκτησία” (A Herdade / The Domain) / Tiago Guedes
“Ιστορίες Από Το Δάσος Με Τις Καστανιές” (“Zgodbe Iz Kostanjevih Gozdov” / “Stories From The Chestnut Woods”) / Gregor Bozic
“Ντάνιελ ’16” / Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος
“Ποιος, Ποιος Θα Φαγωθεί” / Ελπινίκη Βουτσά-Ρεντζεποπούλου
“Πολίτης Τρίτης Ηλικίας” / Μαρίνος Καρτίκκης
Τις ταινίες κρίνουν οι εξής Επιτροπές:
ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ
Απονέμει το Βραβείο Καλύτερης Ταινίας
Elia Suleiman – Σκηνοθέτης
Valeria Golino – Ηθοποιός, Σκηνοθέτης
Alberto La Monica – Δ/ντής του Κινηματογραφικού Φεστιβάλ του Lecce
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ
Απονέμει το Βραβείο Καλύτερης Ελληνικής Ταινίας, που συνοδεύεται
από χρηματικό βραβείο 1000 ευρώ, από το Ε.Κ.Κ.
Γιάννης Φάγκρας – Σκηνοθέτης
Πέννυ Παναγιωτοπούλου – Σκηνοθέτης
Βασίλης Μαζωμένος – Σκηνοθέτης
ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ FIPRESCI
Απονέμει το Βραβείο Fipresci – Θόδωρος Αγγελόπουλος
Chiara Spagnoli Gabardi (Italy)
Sharon Hurst (Australia)
Γιάννης Ραουζαίος (Ελλάδα)
ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΘΗΝΟΡΑΜΑΤΟΣ
(απαρτίζεται από αναγνώστες του περιοδικού)
Απονέμει το Βραβείο Κοινού
ΑΦΙΕΡΩΜΑ: ΜΕΤΑ-ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΕΝΟΣ ΑΒΕΒΑΙΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ
Γράφει σχετικά ο Νίνος Μικελίδης:
“Το μέλλον, τουλάχιστον στον κινηματογράφο, δεν είναι απλά κάποιος Alien ή εξωγήινα τέρατα που έρχονται να καταστρέψουν τον πλανήτη μας. Είναι και μια ματιά σ’ ένα μέλλον που δεν είναι και πολύ μακρινό από το δικό μας, ένα μέλλον όχι και τόσο αισιόδοξο, που στηρίζεται σ’ αυτά που φτιάχνουμε σήμερα, ή πιο σωστά, που καταστρέφουμε σήμερα. Ένα μέλλον όπου η κλιματική αλλαγή, ο υπερπληθυσμός, η δηλητηρίαση του περιβάλλοντος, η ξηρασία, η φτώχια και η ανεργία, που οδηγούν σε μιαν ανεξέλεγκτη μετανάστευση, χωρίς να ξεχνάμε και τις διάφορες αρρώστιες και τους ιούς, μαζί και η ύπαρξη κάποιου είδους ζωής σε άλλα σύμπαντα, δημιουργούν ένα αβέβαιο μέλλον. Ένα μέλλον που συχνά ο κινηματογράφος έχει καταγράψει με τρομακτικές εικόνες, με ταινίες που σου προκαλούν ρίγη αλλά και ερωτήματα και σκέψεις για την ίδια τη ζωή και την ουσία της, με άλλα λόγια για την αναγκαία ή μη ύπαρξη της ίδιας της ανθρωπότητας. Μια εικόνα αυτού του κινηματογράφου αποπειράται να δώσει το αφιέρωμα του Πανοράματος.”
Προβάλλονται οι ταινίες:
“Dark Star” – John Carpenter (1974)
“Day The World Ended” – Roger Corman (1955)
“Hard To Be A God” – Aleksei German (2013)
“La Mort En Direct” (“Death Watch”) – Bertrand Tavernier (1980)
“Night Of The Living Dead” – George A. Romero (1968)
“On The Silver Globe” – Andrzej Zulawski (1988)
“Primer” – Shane Carruth (2004)
“Quatermass And The Pit” – Roy Ward Baker (1967)
“Solaris” – Andrei Tarkovsky (1972)
“The Last Man On Earth” – Ubaldo Ragona & Sidney Salkow (1964)
ΑΦΙΕΡΩΜΑ: ΤΟ 1821 ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ
“Η επέτειος των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821, που θ’ αρχίσει να γιορτάζεται με την έναρξη της νέας χρονιάς, φέρνει στην επικαιρότητα το γενικότερα θέμα των αγώνων για ανεξαρτησία, αγώνων που, όπως γνωρίζουμε, ξεκίνησαν από την αρχαιότητα για να συνεχιστούν ως τις μέρες μας. Αγώνες που το ίδιο το θέμα τους, με τις προετοιμασίες, τις εξεγέρσεις, τις μάχες και όλο το συναρπαστικό θέαμα, προσφέρεται ιδιαίτερα για κινηματογραφική ανάπτυξη. Από τις εκατοντάδες ταινίες που γυρίστηκαν με θέμα την επανάσταση, τόσο στην περίοδο του βωβού όσο και στην περίοδο του Ηχητικού, επιλέξαμε ένα μικρό δείγμα, προάγγελο αυτών που θα ακολουθήσουν τη χρονιά που μας έρχεται: ξεκινώντας με την ελληνική «Μπάυρον, η Μπαλάντα ενός Καταραμένου» του Νίκου Κούνδουρου, για να φτάσουμε ως τη Γαλλική Επανάσταση, στη «Νύχτα της Βαρέν» του ‘Ετορε Σκόλα, περνώντας από την αποτυχημένη ιταλική εξέγερση του «Αλονζανφάν» των αδερφών Ταβιάνι, και τον μεξικανικό αγώνα ανεξαρτησίας του Πάντσο Βίλα στο Μεξικό, στην ταινία «Επαναστατημένο Μεξικό» του Πολ Λεντίκ, και καταλήγοντας σε μια εξέγερση των αγροτών στην Πολωνία στα τέλη του 19ου αιώνα, στην ταινία «Κόκκινος ψαλμός» του Μίκλος Γιάντσο.”
Προβάλλονται οι ταινίες:
“Μπάιρον, Η Μπαλάντα Ενός Δαιμονισμένου” – Νίκος Κούνδουρος (1992)
Συνεχίζεται και φέτος η συνεργασία του φεστιβάλ με τις Σχολές Κινηματογράφου New York College (NYC) και Horme Pictures, παρουσιάζοντας και φέτος 2 προγράμματα επιλεγμένων σπουδαστικών ταινιών, παραγωγής 2020.
Αναλυτικότερα, προβάλλονται οι ταινίες:
“Athanasia (immortality)” – Νικολέττα Χουχουλή
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ HORME PICTURES
“Γιασεμί (Jasmine)” – Βιολέτα Κυριάκου
Βαγγέλης Μητσιούλης, Πένυ Θεοδοσίου, Ρινέλα Βερυκοκάκη
Τετάρτη 25/11
(Την ημέρα της προβολής τους οι ταινίες θα είναι διαθέσιμες
από τις 10:00 το πρωί μέχρι τις 10:00 το πρωί της επόμενης μέρας)
Dolce fine giornata
Ευρώπη, το όνειρο
Ιστορίες του καλοκαιριού (Conte d’ été / A Summer’s Tale)
Σκοτεινό αστέρι (Dark Star)
Forget Me Not
Πέμπτη 26/11
Πολίτης τρίτης ηλικίας
Από το χιόνι
Το τέλος του κόσμου (Quatermass and the Pit)
Ρισάλτο
Αρκαδία Χαίρε
Παρασκευή 27/11
Digger
Γραμμές
New York College Shorts: Athanasia (immortality),The Bookworm – A quarantine short film,Με άλλα μάτια
Primer
Φαντάσματα πλανιούνται πάνω από την Ευρώπη
Σάββατο 28/11
Yellow Cat (Sary mysyq)
Eduart (Η ταινία Eduart θα προβληθεί μόνο με αγγλικούς υπότιτλους)
Η Μαρκησία του Ο… (Die Marquise von O… / The Marquise of O)
Horme Picture Shorts: Γιασεμί,Πατρική συμβουλή,Τρία βήματα, Φιλί
Νορβηγία
Κυριακή 29/11
Listen
Σολάρις (Solyaris / Solaris)
Smac
10η μέρα
Ανάμεσα στη ζωή και το θάνατο (Sepelenmis Ölümler Arasinda / In between dying)
Δευτέρα 30/11
Ντάνιελ ’16 (Daniel ’16)
Ovil and Usman
Αλονζανφάν (Allonsanfàn)
Η Πολίν στην πλαζ (Pauline à la plage / Pauline at the Beach)
Μπάιρον: Η μπαλάντα ενός δαιμονισμένου
Τρίτη 1/12
Η ιδιοκτησία (A Herdade / The Domain)
Ποιος, ποιος θα φαγωθεί
Ακατάβλητο Μεξικό (Reed, México insurgente)
Ο τελευταίος άνδρας επί της γης (The Last Man On Earth)
Εκδρομή
Τετάρτη 2/12
Ιστορίες από το δάσος με τις καστανιές (Zgodbe iz kostanjevih gozdov / Stories From The Chestnut Woods)
Το τέρας της μαύρης κοιλάδας (Day The World Ended)
Προμελετημένη δολοφονία (La mort en direct / Death Watch)
Ρομαντικό σημείωμα
Πλατεία Αμερικής
Πέμπτη 3/12
The Last Ones (Viimeiset)
Ο Κόκκινος Ψαλμός (Még kér a nép / Red Psalm)
Για πάντα
Η νύχτα των ζωντανών νεκρών (Night Of The Living Dead)
Η νύχτα της Βαρέν (La nuit de Varennes / That Night in Varennes)
Παρασκευή 4/12
Δύσκολο να είσαι Θεός (Trudno byt bogom / Hard To Be God)
Do It Yourself
Ουρανός
Στον ασημένιο πλανήτη (Na srebrnym globie / On the Silver Globe)
Ένας άλλος κόσμος