Το πρόγραμμα του 23ου Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης

Ανακοινώθηκαν σήμερα οι ταινίες που θα προβληθούν στα πλαίσια του 23ου Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης που θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά από τις 4 έως τις 14 Μαρτίου.

 

ΛΙΣΤΑ ΤΑΙΝΙΩΝ

ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ: ΤΑΞΙΔΙ

  • ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΟ ΚΟΝΓΚΟ / TRAVELS IN THE CONGO, Marc ALLÉGRET, France, 1927, 117’
  • ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ / NIGHT MAIL, Harry WATT & Basil Charles WRIGHT, United Kingdom, 1936, 24’
  • ΑΝ ΕΙΧΑ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΚΑΜΗΛΕΣ / IF I HAD FOUR CAMELS, Chris MARKER, France-West Germany, 1966, 49’
  • ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ / REMINISCENCES OF A JOURNEY IN LITHUANIA, Jonas MEKAS, USA, 1972, 82’
  • ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ / FIRST CONTACT, Bob CONNOLLY & Robin ANDERSON, Australia, 1983, 52’
  • ΟΙ ΛΕΝΙΝΓΚΡΑΝΤ ΚΑΟΥΜΠΟΪΣ ΠΑΝΕ ΑΜΕΡΙΚΑ / LENINGRAD COWBOYS GO AMERICA, Aki KAURISMÄKI, Finland-Sweden, 1989, 78’
  • ROUTE ONE/ΗΠΑ / ROUTE ONE/USA, Robert KRAMER, United Kingdom-France-Italy, 1989, 255’
  • ATMAN, Pirjo HOKANSALO, Finland, 1996, 73’
  • ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ / THE LONG HOLIDAY, Johan VAN DER KEUKEN, The Netherlands, 2000, 145’
  • Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΤΟΥ ΤΡΕΝΟΥ / THE TRAIN STOP, Sergei LOZNITSA, Russia, 2000, 24’
  • ΣΤΑΣΗ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΥ / BUS STOP, Aktan Arym KUBAT (ABDYKALYKOV) & Ernest ABDYJAPAROV, Kyrgyzstan, 2000, 27’
  • ΤΖΟΓΟΣ, ΘΕΟΙ ΚΑΙ LSD / GAMBLING, GODS AND LSD, Peter METTLER, Canada-Switzerland, 2002, 180’
  • ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ / DOWN THERE, Chantal AKERMAN, Belgium-France, 2006, 78’
  • ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΗ / OF TIME AND THE CITY, Terence DAVIES, United Kingdom, 2008, 77’
  • ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ; / WHICH WAY HOME, Rebecca CAMMISA, USA, 2009, 82’
  • ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ / THE EXPEDITION TO THE END OF THE WORLD, Daniel DENCIK, Denmark-Sweden, 2013, 90’
  • Η ΓΗ ΤΩΝ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ / GHOSTLAND, Simon STADLER, Germany, 2016, 85’
  • ΤΟ ΑΠΩΤΑΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ / THE FARTHEST, Emer REYNOLDS, Ireland, 2017, 116’
  • ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ THF / CENTRAL AIROPORT THF, Karim AÏNOUZ, Germany-France-Brazil, 2018, 97’
  • ΣΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΠΡΟΥΣ ΤΣΑΤΓΟΥΙΝ / NOMAD: IN THE FOOTSTEPS OF BRUCE CHATWIN, Werner HERZOG, United Kingdom, 2019, 86’
  • ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΧΤΙΟΥ / MIDNIGHT TRAVELER, Hassan FAZILI, USA-Qatar-Canada-United Kingdom, 2019, 87’
  • ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΒΟΡΡΑΣ / BIG NORTH, Dario ACOCELLA, Italy, 2020, 80’
Διαβάστε   Online αφιέρωμα στην Παγκόσμια Ημέρα της Γης από το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης

 

NEXTGEN

  • ΖΗΤΩ Η ΑΓΑΠΗ! / LONG, LIVE, LOVE, Sine SKIBSHOLT, Denmark, 2020, 78’
  • ΙΠΠΟΚΑΜΠΟΣ / SEAHORSE, Nele DEHNENKAMP, Germany, 2020, 16’
  • ΥΜΝΟΣ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ ΓΙΑ ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΡΙΕΣ / FOREST HYMN FOR LITTLE GIRLS, Sara BONAVENTURA, USA, 2019, 73’
  • ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΜΑΣ / OUR VOICES, Sonia MADRID, Spain-Italy, 2020, 60’
  • AWLAD, Ane IRAZABAL & Cosimo CARIDI, Spain-Italy, 2020, 65’
  • Η ΜΠΕΡΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΟΛΦΡΑΜ / BERTHA AND THE WOLFRAM, Tijs TORFS, Belgium, 2020, 15’
  • ΤΡΙΜΑΡΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ / CUT THE CHIT CHAT, Lea FOREST, France, 2019, 27’
  • ΜΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ / AN INTERMISSION, Edwin MINGARD, United Kingdom, 2020, 22’
  • ΜΙΚΡΕΣ ΜΠΑΛΑΡΙΝΕΣ / LITTLE BALLERINAS, Anne-Claire DOLIVET, France, 2020, 90’
  • ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΧΟΡΟΥ / DANCE LESSONS, Camilla MAGID, Denmark, 2019, 22’

 

TOP DOCS

  • Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΜΠΑΚΑΛΗ, Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ, ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΚΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ / THE GROCER’S SON, THE MAYOR, THE VILLAGE AND THE WORLD, Claire SIMON, France-Belgium, 2020, 111’
  • ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ / THE FILMMAKER’S HOUSE, Marc ISAACS, United Kingdom, 2020, 75’
  • ΣΗΚΩΣΕ ΤΟ ΣΑΝ ΚΟΡΙΤΣΙ / LIFT LIKE A GIRL, Mayye ZAYED, Denmark-Egypt-Germany, 2020, 93’
  • ΜΠΕΛΟΥΣΙ / BELUSHI, R.J. CUTLER, USA, 2020, 104’
  • ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΙ ΕΙΡΗΝΗ / WAR AND PEACE, Massimo D’ANOLFI & Martina PARENTI, Italy-Switzerland, 2020, 128’
  • ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΤΗΣ / HER MOTHERS, Asia DÉR & Sari HARAGONICS, Hungary, 2020, 75’
  • ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ / CITY HALL, Frederick WISEMAN, USA, 2020, 275’
  • ΚΑΕΤΑΝΟ ΒΕΛΟΖΟ: ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΜΟΥΣΙΚΗ / NARCISSUS OFF DUTY, Renato TERRA & Ricardo CALIL, Brazil, 2020, 83’
  • ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ / NOTTURNO, Gianfranco ROSI, Italy-France-Germany, 2020, 100’
  • TΟ ΣΑΛΤΟ / THE JUMP, Giedre ZICKYTE, Lithuania-Latvia-France, 2020, 85’
  • ΛΕΥΚΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ / WHITE NOISE, Daniel LOMBROSO, USA, 2020, 95’
  • ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΠΡΑΚΤΟΡΑΣ / THE MOLE AGENT, Maite ALBERDI, Chile-USA-Germany-The Netherlands-Spain, 2020, 90’
  • ΡΑΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ ΜΙΑΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ / RADIOGRAPH OF A FAMILY, Firouzeh KHOSROVANI, Iran-Norway-Switzerland, 2020, 80’
  • Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΧΙΛΜΠΙΛΗΣ / THE LAST HILLBILLY, Thomas JENKOE & Diane Sara BOUZGARROU, France-Qatar, 2020, 80’
  • ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ / DOUBLE INCOME, KIDS, Hendrik SCHÄFER, Germany, 2019, 94’
  • ΣΦΑΛΜΑ ΣΤΟ MATRIX / A GLITCH IN THE MATRIX, Rodney ASCHER, USA, 2021, 108’
  • ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥΣ / A SONG CALLED HATE, Anna HILDUR, Iceland, 2020, 90’
  • ΜΥΤΗ ΑΝΟΙΓΜΕΝΗ, ΑΔΕΙΕΣ ΤΣΕΠΕΣ / BLOODY NOSE, EMPTY POCKETS, Bill ROSS & Turner ROSS, USA, 2020, 98’
Διαβάστε   Το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης, προσκαλεί τους σκηνοθέτες να καταθέσουν τα ντοκιμαντέρ τους....