Τα βραβεία του 45oυ Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Την Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε η τελετή λήξης και η απονομή των βραβείων του 45oυ Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας. Ακολουθούν αναλυτικά τα βραβεία:

 

ΒΡΑΒΕΙΑ ΕΘΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Η κριτική επιτροπή

Πρόεδρος: Κωνσταντίνος Γιάνναρης, σκηνοθέτης

Μέλη:

  1. Μαρκέλλα Γιαννάτου, ηθοποιός
  2. Μαρίνα Γιώτη, κινηματογραφίστρια και εικαστική καλλιτέχνις
  3. Ιωακείμ Μυλωνάς, σκηνοθέτης και καλλιτεχνικός διευθυντής του International Short Film Festival of Cyprus
  4. Άρης Δημοκίδης, δημοσιογράφος

Βραβεία

Χρυσός Διόνυσος: «5pm Seaside» του Βάλεντιν Στέισκαλ. Το βραβείο συνοδεύεται από τρία έπαθλα: η Φίνος Φιλμ προσφέρει χρηματικό έπαθλο 4.000€, η ΕΡΤ προσφέρει χρηματικό έπαθλο 3.000€, το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου προσφέρει χρηματικό έπαθλο 2.000€.

Αργυρός Διόνυσος – Βραβείο Σκηνοθεσίας Τώνια Μαρκετάκη: Μιχάλης Κίμωνας για το «Kiddo». Το βραβείο συνοδεύεται από χρηματικό έπαθλο 3.500€ προσφορά του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου συν παροχές Post Production από τη Stefilm αξίας 2.500.

Ειδικό Βραβείο της Επιτροπής: «Στο Θρόνο του Ξέρξη» της Εύης Καλογηροπούλου

Βραβείο Ντοκιμαντέρ: «Toxic Magnus» του Νάσου Γκατζούλη. Το βραβείο συνοδεύεται από χρηματικό έπαθλο 3.500€ προσφορά του ΕΚΚ και από χρηματικό έπαθλο 1000€ προσφορά της ΕΡΤ.

Βραβείο Σεναρίου: Θάνος Τοκάκης για το «tokakis ή What’s My Name» του Θάνου Τοκάκη. Το βραβείο συνοδεύεται από χρηματικό έπαθλο 3.500€ προσφορά του ΕΚΚ.

Βραβείο Drama Queer: «Κάκτος» του Δημήτρη Ζούρα. Το βραβείο συνοδεύεται από χρηματικό έπαθλο 2000 € προσφορά του ONASSIS CULTURE.

Βραβείο Ανδρικής Ερμηνείας: Αντωνής Τσοτσιόπουλος για το «5pm Seaside» του Βάλεντιν Στέισκαλ

Βραβείο Γυναικείας Ερμηνείας: Νιόβη Χαραλάμπους για τη «Δάφνη» της Τώνιας Μισιαλή

Βραβείο Ηχου: Βασίλης Γεροδήμος για την ταινία «Pendulus» του Δημήτρη Γκότση

Βραβείο Σχεδιασμού Hχου: Νίκος Λιναρδοπουλος και Λέανδρος Ντούνης για το «Under the Lake» του Θανάση Τρουμπούκη

Διαβάστε   Ένα αξέχαστο καλοκαίρι

Βραβείο Μοντάζ: Νίκος Βαβούρης για την «Τελευταία Πνοή» του Χάρη Ραφτογιάννη

Βραβείο Φωτογραφίας: Γιάννης Κανάκης για την ταινία «Μάγμα» της Λίας Τσάλτα

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής: Αλέξανδρος Δρυμωνίτης για την ταινία «Μάγμα» της Λίας Τσάλτα

Βραβείο Ενδυματολογίας Ιουλία Σταυρίδου: Μάρλι Αλιφερη για το «tokakis ή What’s My Name» του Θάνου Τοκάκη

Βραβείο Σκηνογραφίας: Ευα Γουλάκου για το «Kiddo» του Μιχάλη Κίμωνα

Βραβείο Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων και Ειδικών Εφέ: Ιωάννα Λυγίζου (μακιγιάζ), Μιχάλης Γκιόγκας (ειδικά εφέ) για το «Kiddo» του Μιχάλη Κίμωνα

 

ΒΡΑΒΕΙΑ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Η κριτική επιτροπή

Βασίλης Κεκάτος (Πρόεδρος), σκηνοθέτης
Basim Magdy, πειραματικός Καλλιτέχνης – κινηματογραφιστής
Claire Diao  
διανομέας – κριτικός Κινηματογράφου

Βραβεία

Grand Prix 2022:  «Techno, Mama» του Σαούλιους Μπαραντίσκας (Λιθουανία).

Βραβείο Σκηνοθεσίας: «The Saboteur» του Ανσι Κασιτόνι (Φιλανδία)

Βραβείο EFA «ΔΡΑΜΑ 2022»: «The Salamander Child» του Θίο Ντέγκεν (Bέλγιο)

Ειδική Μνεία: «Plurabelle» του Σάσα Αμαράλ (Αργεντινή)

Βραβείο #ThisisΕU της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα: «August 13th» του Βεντσισλάβ Λιουμπένοφ Σαριέ (Bουλγαρία)

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης: «Under the Lake» του Θανάση Τρουμπούκη

Ειδικό Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 MONDE: «Cherries» του Βιτάουτας Κάτκους (Λιθουανία)

Βραβεία Ανάπτυξης Σεναρίου από το Ιδρυμα Ωνάση: «Under the Lake» του Θανάση Τρουμπούκη (10.000 ευρώ ενίσχυση)

 

ΒΡΑΒΕΙΑ ΕΘΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑ ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

Η κριτική επιτροπή: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος (Πρόεδρος), Σκηνοθέτης | Θέμις Μπαζάκα, Ηθοποιός | Λένα Διβάνη, Συγγραφέας

Βραβεία

Grand Prix Student: «Τσουλάκια» της Δέσποινας Μαυρίδου

Βραβείο Σκηνοθεσίας: Σεμέλη Σαφού για το «Ό,τι Απομένει»

Βραβείο Σεναρίου: Στέλιος Χριστοφόρου για το «Σάμμερ»

Βραβείο Ερμηνείας: Ελίνα Τσιορμπατζή και Ελένη Γεωργάκη για τα «Τσουλάκια» της Δέσποινας Μαυρίδου

Διαβάστε   Πρεμιέρα για 12 ελληνικές ταινίες animation στα πλαίσια του 45ου Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Βραβείο Φωτογραφίας Ντίνος Κατσουρίδης: Μιχάλης Γκατζόγιας για την ταινία «Φωτοευαισθησία» της Μέλινας Λουκανίδου

Βραβείο Μοντάζ: Δανάη Ξυλογιάννη για την ταινία «Love you More Than Peanut Butter» της Αριάδνης Αγγελικής Θυφρονίτου Λήτου

Βραβείο Σκηνογραφίας: Εύα Κουρελιά και για τα «Τσουλάκια» της Δέσποινας Μαυρίδου

Βραβείο Σχεδιασμού Ηχου: Γιώργος Μπισδίκης για την ταινία «Φωτοευαισθησία» της Μέλινας Λουκανίδου

Ειδική Μνεία: «Τρίχες» της Ιωάννας Διγενάκη

 

ΒΡΑΒΕΙΑ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ

Η φετινή κριτική επιτροπή: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος (Πρόεδρος), Σκηνοθέτης | Θέμις Μπαζάκα, Ηθοποιός | Λένα Διβάνη, Συγγραφέας

Βραβεία

Grand Prix Almost Famous: «On the Εdge» του Ματέο Σάντερς, Αυστρία . Το βραβείο συνοδεύεται από 1500 ευρώ από το Μητροπολιτικό Κολέγιο.

Rising Star: «The Dependent Variables» του Λορέντζο Ταρντέλα (Ιταλία)

Student Queer Loud and Proud: «I Should Feed my Cat» του Αμπραμ Τσέντρα (Βέλγιο)

Είδικη Μνεία: «Before Pandemic and War, There Were Βed Βugs and Love!» του Νουρουζαμάν Καν (Λιθουανία – Μπαγκλαντές)

 

ΒΡΑΒΕΙΑ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ANIMATION

Η κριτική επιτροπή: Σεμπάστιαν Σπέρερ, Μέλος του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κινουμένων Σχεδίων του Annecy | Μαρία Ανεστοπουλου, Διευθύντρια προγράμματος του Platforma Video και του Φεστιβάλ Animasyros | Παναγιώτης Κυριακουλάκος, Επίκουρος Καθηγητής Πληροφορικής Κινηματογραφίας (Πανεπιστήμιο Αιγαίου) και παραγωγός οπτικοακουστικών και διαδραστικών έργων.

Βραβείο Animation – Asifa Hellas Yannis Vasileiadis: «The Garbage Man» της Λόρα Γκονσάλες (Πορτογαλία).

 

ΒΡΑΒΕΙΑ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΤΑΙΝΙΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗΣ SHORT AND GREEN

Η κριτική επιτροπή: Γιάννης Οικονομίδης (Πρόεδρος), σκηνοθέτης | Νάντια Κοντογεώργη, ηθοποιός | Ντεζάν Ντάμπικ, Animator, Κριτικός Κινηματογράφου, Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Μartovski Documentary & Short Film Festival (Σερβία)

Βραβεία

Drama Green Award: «Gardens Petrified» του Αλί Τσαμπάρ, Τουρκία. Τo βραβείο συνοδεύεται από 4000 ευρώ, προσφορά της ΑΜΚΕ ΚΥΚΛΩΨ

Διαβάστε   Οι ταινίες του Εθνικού Διαγωνιστικού του 44ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Ειδικό Βραβείο: «Aralkum» των Ντάνιελ Ασαντί Φαέζι και Μίλα Ζουκτένκο, Ουζμπεκιστάν

Ειδική Μνεία: «Sirens» της Ιλάρια Ντι Κάρλο, Γερμανία

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΔΙΑΝΟΜΗΣ

«Love you More than Peanut Butter» της Αριάδνης Αγγελικής Θυφρονίτου Λήτου (Διεθνές Σπουδαστικό Τμήμα)

 

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΟΙΝΟΥ

«Pendulus» του Δημήτρη Γκότση

 

ΒΡΑΒΕΙΑ DRAMA PITCHING LAB #9

Βραβείο Finos Films: «Tavern of Shadows» του Ιλίας Σόνερ Γιλντιρίμ, Τουρκία (συνοδεύεται από χρηματικό έπαθλο 2000 ευρώ)

Βραβείο ΕΚΚ: «The Weight of Air» του Κάρλος Ορμένο Πάλμα, Περού (συνοδεύεται από χρηματικό έπαθλο 1500 ευρώ)

Βραβεία Mentorship: «#bagets rider FREE HD» του Λέστερ Κρίσταλ, Φιλιππίνες και «Hag / Didimokorfo» του Αχιλλέα Γκατσόπουλου, Ελλάδα – Γερμανία

 

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

Έπαινος Ενωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών (GSC): Φίλη Ολσέφσκι για το «Yama» του Αντρέα Βακαλιού

Βραβείο ΟΚΛΕ (Ομοσπονδία Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας): «Όχι Αύριο» της Αμέρισσας Μπάστα

Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της ΕΤΕΚΤ (Εταιρίας Τεχνικών Κινηματογράφου και Τηλεόρασης): «Pendulus» του Δημήτρη Γκότση

Βραβείο ΠΕΚΚ (Πανελλήνια Ενωση Κριικών Κινηματογράφου): «Pendulus» του Δημήτρη Γκότση

Βραβείο FIPRESCI (Διεθνής Ενωση Κριτικών Κινηματογράφου) για το Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα: «Under the Lake» του Θανάση Τρουμπούκη

Βραβείο Ανθρωπίνων Αξιών Βουλής της Ελλήνων για το Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα: «Techno, Mama» του Σαούλιους Μπαράντισκας, Λιθουανία. Το βραβείο συνοδεύεται από χρηματικό έπαθλο 1500 ευρώ.